Premier: 31 października, 1 oraz 2 listopada cmentarze będą zamknięte
– Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych, jak i sam Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte – powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej. Powodem jest rosnąca liczba zakażeń i zgonów na COVID-19. Morawiecki zwrócił się również z apelem do seniorów, by w najbliższym czasie w ogóle pozostali w domach i unikali kontaktów z młodzieżą.
„Koronawirus. Szpital”: Kulisy walki z epidemią w szpitalu MSWiA
– Jesteśmy szpitalem, który leczy wyłącznie pacjentów z Covid-19 – mówi dr Agnieszka Szarowska, lekarz chorób zakaźnych. W programie „Koronawirus….
zobacz więcej
– Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych, jak i Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte – powiedział Morawiecki.
– Opowiem historię, którą przekazał mi jeden ze współpracujących z nami lekarzy: Wielu starszych ludzi, którzy pójdą na cmentarze, odwiedzić grób współmałżonka, za trzy tygodnie być może będzie w tym miejscu leżeć. To bardzo smutna i brutalna refleksja, ale nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka – mówił premier, dodając, że należy się powstrzymać od wyjazdów w tym okresie.
Jak powiedział szef rządu, jeśli sytuacja epidemiczna się ustabilizuje, to być może w drugiej połowie listopada cmentarze zostaną otwarte.
Premier zwrócił uwagę, że zdrowie i życie seniorów jest „najbardziej zagrożone”, co „wynika jednoznacznie z tabeli śmiertelności”.
– Powyżej 70. roku życia to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dlatego dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i instrukcji, dyspozycji bardzo mocnej, żeby seniorzy pozostali w domu. Przez co najmniej najbliższe dwa tygodnie wszyscy z państwa, którzy mogą zostać w domu i nie muszą w ogóle udawać się na zakupy czy gdzieś w celach bytowych, żeby pozostali w domach. Solidarnościowy Korpus Wsparcia seniorów ma służyć tym, którzy się zgłoszą – powiedział.
#wieszwiecejPolub nas
Mateusz Morawiecki dodał, że seniorzy mają „nie spotykać się z dziećmi, wnukami, z młodzieżą”. – A jeśli już, to w celu przekazania zakupów czy innych artykułów bieżącej potrzeby i w sposób absolutnie zachowujący względy sanitarne i dystans, bo od tego zależy wasze życie – podkreślił Morawiecki.
– Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, muszą pracować zdalnie przez najbliższe dwa tygodnie. Od poniedziałku jak największa liczba osób powinna pracować zdalnie – podkreślał. Premier zaapelował także do „pracodawców, dyrektorów i szefów firm”.
Lekarka o uczestnikach protestów: „siewcy śmierci”
– Mamy prawdziwe Bergamo w Warszawie, mamy prawdziwą Lombardię w Polsce. (…) To do nas będzie należał wybór, komu dać respirator, a komu nie….
zobacz więcej
– Tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej, zostawcie ich na pracy zdalnej, musimy zerwać ten łańcuch zakażeń – podkreślił.
– Musimy w zdyscyplinowany sposób ograniczać kontakty międzyludzkie, by przerwać transmisję koronawirusa – dodał premier. Orzeczenie TK
Jak mówił, „od spraw światopoglądowych ważniejsze jest dziś zdrowie i życie ludzi”. – Najpierw zadbajmy o życie i zdrowie naszych rodziców po to, byśmy mogli spędzić razem święta – powiedział.
Premier odniósł się również propozycji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie aborcji eugenicznej. W związku z tym, zwrócił się z apelem do protestujących, by zostali w tym okresie w domach.
Morawiecki poruszył ponadto temat szczepionek na koronawirusa.
Szczepionka dla najbardziej potrzebujących
– Wczoraj odbyłem posiedzenie w formie wideokonferencji Rady Europejskiej z premierami, prezydentami wszystkich państw Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują – dla ludzi starszych i dla służb medycznych – przekazał premier.
Nowe dane MZ. Padł rekord zakażeń, ponad 200 zgonów
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o kolejnych 21 629 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To rekord. W ostatnich…
zobacz więcej
Jak podkreślił, szczepienia będą na zasadzie dobrowolności. – Ale będziemy wszystkich nakłaniać, aby z niej skorzystali – dodał.
– W kolejnych paru miesiącach ma być ten plan szczepień dostępny szerzej – zapowiedział Morawiecki.
Premier wyraził nadzieję, że w grudniu lub nawet pod koniec listopada będzie można odmrażać zamknięte obecnie branże.
– Grudzień – mam nadzieję przed świętami – będziemy mogli, może już w końcu listopada, jeżeli scenariusz będzie dobry, odmrażać te niektóre branże, które dzisiaj są zamknięte. A w styczniu, jak Komisja Europejska poinformowała, może być już ta pierwsza szczepionka, do której wejściówkę Polska w czerwcu, w lipcu, w stosownym czasie wykupiła – powiedział Morawiecki.
Jak dodał, ma nadzieję, że na wiosnę przyszłego roku sytuacja epidemiczna będzie lepsza.